تبلیغات
كانون دانشجویی هلال احمر دانشگاه پیام نور زاهدان - نخستین کنگره ملی ربات ‌های نجاتگر برگزار می شود
تاریخ : سه شنبه 21 شهریور 1391 | 00:47 | نویسنده : Engineer--M

معاون جوانان و دانشجویی سازمان جوانان جمعیت هلال احمراعلام کرد، نخستین کنگره ملی ربات های نجاتگر با صرفه اقتصادی در حوادث و بلایای طبیعی طی روزهای بیست و پنجم تا بیست و هفتم شهریورماه جاری و به میزبانی استان گلستان برگزار می شود.

محمد حسین جوادی در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی سازمان جوانان افزود: هدف از برگزاری نخستین کنگره ملی ربات های نجاتگر ترویج، تحقیق و پژوهش در زمینه سیستم های تعاملی چند عاملی است که در ماموریت های جستجو و نجات و امداد شهری مورد استفاده قرار می گیرند.
وی اضافه کرد:ربات های نجاتگر با هدف یافتن و شناسایی مصدومان، شناسایی راههای مطمئن برای کمک ‌رسانی به آنها و نیز رساندن مواد حیاتی اولیه به ‌منظور ادامه حیات مصدومان در انواع حوادث و سوانح طبیعی و غیر طبیعی ساخته می‌شوند.
معاون جوانان و دانشجویی سازمان جوان جمعیت هلال احمر ادامه داد: ربات های نجاتگر دارای قابلیت ورود به درون خرابه‌ها و آوارهای پس از زلزله، جستجوی محل قرارگیری مصدومین و قربانیان در محیط های یاد شده، امکان برقراری ارتباط میان مصدومین با نجاتگران، تهیه نقشه محیط و جزئیات محل وقوع سانحه و مشخص کردن مسیرهای ایمن جهت فعالیت و ورود نجاتگران برای امدادرسانی به مصدومان گرفتار در محیط های خاص از قبیل گرفتاری در زیر آوار زلزله ،معدن و محیط های آبی می باشند.
به گفته جوادی، پس از یک زلزله شدید، به علت تخریب بناها و وقوع پس‌لرزه‌ها، همواره امکان ریزش آوار برروی امدادرسانان وجود دارد لذا به ‌منظور حفظ جان امدادرسانان و آسیب‌دیدگان و همچنین انجام عملیات در محیط های غیرقابل دسترس استفاده از ربات های نجاتگر به‌عنوان یک راهکار عملی در دنیا مورد توجه قرار گرفته است.
وی افزود: بسیاری از کشورهای زلزله‌خیز مانند ژاپن، بودجه‌های دولتی و نیز مؤسساتی را به ‌منظور حمایت و پیشبرد این فناوری تخصیص داده‌اند.
معاون جوانان سازمان جوانان جمعیت هلال احمر اظهار داشت: نوآوری در طرح و صرفه اقتصادی در حوادث و بلایای طبیعی، خلاقیت و ابتکار در ساخت ربات های یاد شده، اثر بخشی طرح(میزان مفید بودن) ربات های نجاتگر، کارایی طرح(میزان موفقیت گروه در ساخت طرح) و قابلیت ساخت و اجرا از ویژگی های ربات شرکت کننده در نخستین کنگره ملی ربات های نجاتگر است.  • شهر قشنگ
  • بک لینک
  • قیمت دلار
  • ناژین توس